Zakup białego pianina – niezbędne informacje


Od kilku lat obserwuję wzmożony popyt na białe pianina. Jest to zrozumiałe. Białe meble są dzisiaj modne, wyglądają estetycznie.

Trzeba jednak wiedzieć, że większość białych używanych pianin to pianina powtórnie lakierowane. Tylko dość młode używane pianina (do ok 30. lat) spotkamy w oryginalnym białym wykończeniu. Najczęściej to instrumenty japońskie, koreańskie. W latach 60-tych, 70-tych na rynku europejskim najczęściej produkowano pianina w odcieniach orzecha, mahoniu. Dlatego też wielu sprzedawców, żeby uatrakcyjnić sprzedawany towar postanawia wylakierować instrument na biało, by zakryć niemodny, często spłowiały kolor.

Oczywiście nie widzę w tym nic złego. Ponowne lakierowanie obudowy pianina nie wpływa na pogorszenie jego brzmienia. Warto jednak nie ukrywać faktu lakierowania pianina przed klientem, a to niestety obserwuję w internecie.

Jeśli myślisz o zakupie białego pianina – warto byś dowiedział się, chociaż mniej więcej jak powinien wyglądać proces odnowienia instrumentu.

Przed położeniem nowego lakieru, starą powłokę pianina należy dokładnie oszlifować, wyrównać ubytki. Następnie nanosimy warstwę gruntu, podkładu, farby oraz bezbarwnego lakieru dla zwiększenia trwałości lakierowanych powierzchni.

Przy odnawianiu najważniejsza jest cierpliwość i sezonowanie pomiędzy etapami. Warto również odnawiać pianina zadbane wewnątrz, ponieważ co nam po pianinie, które tylko ładnie wygląda a gra kiepsko?

Najczęściej sprzedawcy proponują instrumenty w macie. Dlatego, że koszt odnowienia jest niższy. Poza tym dobry lakiernik odnowi takie pianino nawet w warunkach niesprzyjających, tj. w pomieszczeniach pylących, gdzie nie ma profesjonalnej kabiny.

Poliester, czyli profesjonalny lakier fortepianowy jest na bazie żywicy.  Sposób lakierowania instrumentów jest dłuższy, czasochłonny i zdecydowanie droższy.

Zanim kupisz białe pianino zapytaj:

  1. W jakim stanie było przed lakierowaniem, jak przechowywane?
  2. Jakiego rodzaju użyto farby, lakieru, ile warstw, jaka technologia: akryl, poliuretan, poliester?
  3. Czy powłoka obudowy jest równo pokryta, bez zacieków, baranka, czy lakier trzyma się powierzchni instrumentu?
  4. Czy powierzchnia pianina nie jest zapylona? Czy lakier w dotyku jest równy, przyjemny?

Osobiście kupiłbym wylakierowane białe pianino bez oglądania na żywo, na podstawie zdjęć tylko od rzetelnego, zaufanego sprzedawcy.

Kilka przykładów wylakierowanych pianin w różnych rodzajach poniżej: