Strojenie pianin – Warszawa

Strojenie pianina to skomplikowany proces, wymagający nie tylko specjalistycznej wiedzy, lecz także dużej wprawy, precyzji i odpowiednich narzędzi. W przypadku nowego, na bieżąco używanego instrumentu strojenie obejmuje kilka rutynowych czynności, których celem jest nadanie każdemu dźwiękowi właściwej częstotliwości. To od niej zależy wysokość słyszanych dźwięków – im mniejsza jest częstotliwość, tym niższy dźwięk wydaje instrument. Po nastrojeniu pianino powinno brzmieć harmonijnie niezależnie od granych akordów.

Strojenie pianina Warszawa – czy i kiedy jest konieczne?

Tak, regularne strojenie pianina to konieczność i kwestia, której z pewnością nie powinno się ignorować. Ważne, aby wiedział to każdy właściciel tego instrumentu. Nie chodzi tylko o bieżące dbanie o pianino i utrzymywanie go w stanie pozwalającym na harmonijną, pięknie brzmiącą grę, lecz także zapobieganie uszkodzeniom, jakie mogą wynikać z braku troski. Kiedy i jak często powinno się stroić pianino? Należy się na to zdecydować:

  • około miesiąca po zakupie instrumentu i dostarczeniu go do domu, nawet jeśli w salonie brzmiał idealnie – po takim czasie pianino zdąży się dostosować do warunków panujących w danym pomieszczeniu;
  • za każdym razem, gdy pianino zostanie przetransportowane w nowe miejsce;
  • przynajmniej raz w roku, aby mieć pewność, że instrument jest zadbany i działa poprawnie, a jeśli jest używany więcej niż godzinę dziennie – minimum dwa razy w roku (najlepszymi momentami na strojenie są okresy z największymi wahaniami temperatury, czyli wiosna i jesień);
  • gdy tylko zacznie brzmieć nieczysto.

Strojenie pianin powinno się odbywać regularnie, nawet jeśli instrument brzmi dobrze. W ten sposób można sobie zapewnić najlepsze warunki do gry, a także zaoszczędzić na potencjalnych kosztownych naprawach. Strojenie pianin Warszawa to jedna z usług, w których sprawie warto się ze mną skontaktować – zarówno w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, jak i chęci zadbania o swój instrument.

Strojenie pianin w Warszawie – jak przebiega ten proces?

Poza doświadczeniem i techniczną wiedzą stroiciel musi się wykazać także dobrym słuchem. Po nastrojeniu instrumentu wszystkie dźwięki muszą oczywiście brzmieć czysto, ale warto wiedzieć, że to tylko połowa sukcesu. Konieczna jest także temperacja stroju, dzięki której dźwięki będą równo rozstawione i dobrze ze sobą zabrzmią w każdej tonacji. Czasami przydaje się także dodatkowa intonacja pianina, której dokonuje się po mechanicznym wyregulowaniu i nastrojeniu. Samo strojenia polega na takim manipulowaniu kołkami, aby uzyskać odpowiedni naciąg strun, a w efekcie – właściwą częstotliwość drgań.

Niezbędne narzędzia – strojenie pianina Warszawa

Każda zmiana naciągu strun ma bezpośredni wpływ na brzmienie pianina, dlatego jego strojenie wymaga nie tylko wiedzy, lecz także ostrożności i wprawy. Jest to tym bardziej skomplikowane, że większość klawiszy odpowiada więcej niż jednej strunie, a każdą z nich naciąga się indywidualnie. Aby było to możliwe, trzeba najpierw wygłuszyć sąsiednie struny. Służą do tego specjalne przyrządy: taśma filcowa, którą przewleka się między strunami, lub kliny. Do manipulowania kołkami jest z kolei potrzebny specjalny klucz. Niezbędny jest także kamerton, dzięki któremu stroiciel wie, jaki dźwięk musi uzyskać.

Jeśli chodzi o strojenie pianin Warszawa, cała procedura zajmuje zazwyczaj do dwóch godzin i kosztuje 400 zł netto, do czego należy doliczyć koszt dojazdu do klienta.