Strojenie pianina to czynność, którą wielu właścicieli instrumentów decyduje się powierzać specjalistom – nie bez przyczyny. Wymaga bowiem nie tylko doskonałej znajomości instrumentu i dobrego słuchu, lecz także odpowiednich narzędzi, doświadczenia i niezwykłej precyzji. Wystarczy kilka niewprawnych ruchów, by instrument przestał stroić lub nawet doszło do pęknięcia struny. Strojenie pianin jest jednak niezbędne – należy go dokonywać przynajmniej raz w roku (lub częściej, jeśli instrument jest używany dłużej niż godzinę dziennie) oraz po każdym transporcie.
Jakie czynności obejmuje strojenie pianina Poznań?
Rutynowe strojenie pianina utrzymanego w dobrej kondycji, w stroju będącym w tzw. kamertonie (440–443 Hz dla dźwięku a1) zazwyczaj obejmuje:
- ocenę dźwięków wydawanych przez pianino;
- umiejętne naciągnięcie każdej struny po kolei przy pomocy specjalnego klucza do poruszania kołkami oraz filcowej taśmy lub klinów do wygłuszania pozostałych strun;
- temperację stroju;
- ewentualne wskazanie istniejących uszkodzeń wymagających interwencji.
Dzięki regularnemu strojeniu instrumentu można więc zapewnić sobie optymalne warunki do gry, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, jakie musiałyby być wydane na naprawę poważniejszych szkód.
Strojenie pianin Poznań – jak dokładnie przebiega naciąganie strun?
Standardowe pianina mają 88 klawiszy, z których większa część jest połączona z więcej niż jedną struną. Każdą z nich stroiciel musi naciągnąć indywidualnie. W tym celu używa filcowej taśmy lub specjalnych klinów, aby upewnić się, że sąsiadujące struny nie będą drgać w momencie regulacji konkretnego dźwięku. Strunę naciąga się przy pomocy klucza nakładanego na odpowiadający jej kołek. Następnie można manipulować trzonkiem klucza, by ustawić kołek w odpowiedni sposób. Częstotliwość drgań struny przekłada się bezpośrednio na wysokość dźwięku słyszanego po naciśnięciu odpowiadającego jej klawisza. Cały proces jest skomplikowany i wymaga dużej ostrożności, więc strojenie pianin Poznań to zdecydowanie czynność, którą warto powierzyć specjaliście.
Na czym polega temperacja stroju?
Po naciągnięciu strun każdy dźwięk ma odpowiednią wysokość, a jednak grane akordy wciąż mogą nie być przyjemne dla ucha. Aby to zmienić, potrzebna jest właśnie umiejętna temperacja. Ton podstawowy, czyli dźwięk a1, powinien mieć częstotliwość 440 Hz (choć ta wartość może być nieco inna w zależności między innymi od wieku instrumentu). Po upewnieniu się, że tak jest, co można zrobić przy użyciu kamertonu widełkowego lub elektronicznego, stroiciel ustala odpowiednie interwały: odległości między dźwiękami. Muszą być równo rozłożone w oktawie, a następnie powielone w ten sam sposób na całej długości klawiatury. Dzięki temu wszystkie akordy będą brzmieć czysto i harmonijnie niezależnie od tonacji.
Strojenie pianina Poznań – koszt i czas trwania
Za strojenie pianina w Poznaniu pobieram opłatę wysokości 400 zł netto, do czego trzeba doliczyć koszt dojazdu stroiciela. Taka cena obowiązuje w przypadku zadbanych, używanych na bieżąco instrumentów będących w tzw. kamertonie. Czas strojenia wynosi około 1–2 godzin.
Osobną usługą jest strojenie starych instrumentów, często uszkodzonych, rozstrojonych i zaniedbanych. W ich przypadku może się zdarzyć konieczność pójścia na kompromis – na przykład w kwestii wysokości stroju. Jest to też dużo bardziej czasochłonny proces, zajmujący nawet do 3 dni roboczych. Orientacyjny koszt to 1000–2500 zł netto plus dojazd.