Pianina cyfrowe. Co o nich myśleć?


Wielu z nas zastanawia się nad zakupem pianina i staje przed wyborem, co kupić. Cyfrowe czy klasyczne, akustyczne. Cyfrowe pianino ma swoje zalety. Jest lżejsze, ma wgrane brzmienia wielu instrumentów, możliwość nagrywania, ćwiczenia na słuchawkach. Posiada ważoną i dynamiczną klawiaturę, nie trzeba go stroić. Ale…

Mnie osobiście, jako zaawansowanemu pianiście, cyfrowe instrumenty nie odpowiadają. Grałem na wielu. Pianino takie kupiłem będąc na studiach w Poznaniu, ponieważ zmusiła mnie do tego sytuacja. Z racji tego, że w Akademii Muzycznej trudno o salę do ćwiczeń oraz faktu mieszkania na stancji z innymi lokatorami, pianino takie było mi potrzebne, choćby do rozczytywania nut opracowywanych w owym czasie utworów. Wybór takiego pianina był dla mnie dużym kompromisem. Dlaczego ? Przede wszystkim sztuczny dźwięk wydobywający się z głośników. Klawiatura, która owszem, jest wymiarowa i wyważona,lecz z pewnością nie daje takiego komfortu gry i nie reaguje na uderzenie, dotyk klawisza tak jak klawiatura w pianinie akustycznym.

W mojej ocenie pianino cyfrowe jest sto razy lepsze od keyboardu, ale odstaje od pianin klasycznych. Pianinom cyfrowym z najwyższej półki na pewno bliżej do doskonałości. Dla mnie jednak nic nie zastąpi prawdziwego dźwięku, strun, pudła rezonansowego w pianinie klasycznym.

Osobiście, do nauki gry polecam pianina klasyczne, akustyczne. Zwłaszcza dzieciom,  u których co dopiero zaczyna kształtować się wrażliwość muzyczna oraz technika gry. Rozumiem jednak wygodę jaką dają pianina cyfrowe. Dla mnie wybór jest jasny i oczywisty, ale to Ty dokonujesz wyboru.

W moim poradniku stworzyłem film, gdzie zestawiłem obok siebie pianino akustyczne i pianino cyfrowe. Oba instrumenty kosztują podobne pieniądze. Zachęcam do obejrzenia. Pobierz poradnik w prawym okienku i sam oceń, które bardziej Tobie odpowiada. Życzę miłego oglądania!