Cena pianina – ile kosztuje pianino?


Często odnoszę się do samochodów i porównuje je z instrumentami. Można jeździć tanim samochodem za 2000 złotych, można nowym luksusowym za pół miliona złotych. Podobnie z rynkiem instrumentów muzycznych. Nowe fortepiany dla zawodowców, renomowanych marek to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Nowe pianina również potrafią kosztować kilkadziesiąt tysięcy. Istnieje też spora liczba marek nowych pianin produkowanych w Chinach. Ich cena zaczyna się od ok. 10 000 zl.

Wielu z nas nie stać na nowe instrumenty. Szukamy głównie tańszych, używanych. Zależy nam, by nasze dzieci mogły ćwiczyć grę na swoim domowym pianinie.

Ceny pianin używanych, gotowych do gry zaczynają się od ok. 2000 złotych. W zależności od jakości instrumentu, wieku, stanu technicznego, marki, cena szybuję w górę.

Jeśli uda ci się kupić taniej, być może będzie to okazja. Pamiętaj jednak. Tak jak samochód potrzebuje serwisowania, wymiany oleju, rozrządu, przeglądu technicznego, tak pianino potrzebuje fachowej ręki. Kupując używane pianino, przygotowanie podstawowych parametrów gry takich jak: strojenie, regulacja mechanizmu, klawiatury może wynieść kilkaset złotych. W przypadku poważnych napraw lub remontów, nawet kilka tysięcy.

Często słyszę podobne pytania. Przygotowałem zatem poradnik. Jest do pobrania na tej stronie w okienku po prawej.