Często te dwa terminy są mylone. Politura to stary sposób uszlachetniania mebli, w tym pianin i fortepianów. Polega na wielokrotnym ręcznym nakładaniu roztworu szelaku na bazie spirytusu za pomocą tamponu. Położenie politury nadaje instrumentowi szlachetny wygląd, połysk. Praca nad nią jest żmudna i trwa wiele tygodni. Dobrze jest o nią dbać i odświeżać co jakiś czas. Nie należy stawiać na politurze gorących filiżanek z kawą, herbatą ani kieliszków z alkoholem, ponieważ istnieje ryzyko zniszczenia powłoki i zrobienia białej plamy. Wybierając instrument odnowiony w politurze warto zapytać czy jest w całości nakładana ręcznie i czy przed jej położeniem zastosowano lakier podkładowy chemoutwardzalny, który jest obecnie często stosowany jako podkład pod politurę, powodując szybsze wyprowadzenie politurowanej powierzchni.
Poliester to współczesny sposób lakierowania instrumentów. To lakier na bazie żywicy. Jest bardzo trwały, odporny. Gwarantuje uzyskanie bardzo wysokiego połysku, wręcz lustra jak i równej jak stół powierzchni. Po latach dość łatwo poliester odnowić, wypolerować jaki uzupełnić omega repliki drobne obicia, robiąc tzw. zalewki.
Politurowana powierzchnia jest bardziej „tłusta” niż lakierowana. Poliester robi świetne wrażenie, politura jest może bardziej romantyczna ? …