Co to jest intonacja?


Intonacją to zabieg stroicielski polegający na uzyskaniu pełni możliwości instrumentu, zarówno jeśli chodzi o wolumen brzmienia jak i jakość samej barwy dźwięku.

Doskonała intonacja znacznie podnosi poziom jakości instrumentu. Decyduje o tym, czy zakochamy się w instrumencie „od pierwszego usłyszenia” czy nie. Zła intonacja może spowodować skutek odwrotny w postaci mdłego lub ostrego brzmienia fortepianu czy pianina.
Intonacja to jak dodanie przypraw i ziół do dania, by nadać mu smak lub też jak wyjątkowy kobiecy makijaż stworzony na wieczorne wyjście.

Przed rozpoczęciem intonacji należy doskonale wyregulować i nastroić instrument. Następnie wypiłowuje się czubek młotka idealnie pod struny. Czasami zalewa się młotki impregnatem breitling repliki zegarków w celu ich utwardzenia. Wszystko by stworzyć możliwie jak największą rozpiętość dynamiczną instrumentu. Następnie obrabia się młotki i nakłuwa specjalnymi igłami (tzw. intonierką) w celu uzyskania możliwie najładniejszego brzmienia. Zarezerwowane tylko dla mistrzów-artystów rzemiosła.