Pianina cyfrowe. Co o nich myśleć?

Wielu z nas zastanawia się nad zakupem pianina i staje przed wyborem, co kupić. Cyfrowe czy normalne, akustyczne. Cyfrowe pianino ma swoje zalety. Jest lżejsze, ma wgrane brzmienia wielu instrumentów, możliwaość nagrywania, ćwiczenia na słuchawkach. Posiada ważoną i dynamiczną klawiaturę, nie trzeba go stroić. Ale…

Mnie osobiście, jako zaawansowanemu pianiście, cyfrowe instrumenty nie odpowiadają. Grałem na wielu. Pianino takie kupiłem będąc na studiach w Poznaniu, ponieważ zmusiła mnie do tego sytuacja. Z racji tego, że w Akademii Muzycznej trudno o salę do ćwiczeń oraz faktu mieszkania na stancji z innymi lokatorami, pianino takie było mi potrzebne, choćby do rozczytywania nut opracowywanych w owym czasie utworów. Wybór takiego pianina był dla mnie dużym kompromisem. Dlaczego ? Przede wszystkim sztuczny dźwięk wydobywający się z głośników. Klawiatura, która owszem, jest wymiarowa i wyważona,lecz z pewnością nie daje takiego komfortu gry i nie reaguje na uderzenie, dotyk klawisza tak jak klawiatura w pianinie akustycznym.

W mojej ocenie pianino cyfrowe jest sto razy lepsze od keyboardu, ale odstaje od pianin klasycznych. Pianinom cyfrowym z najwyższej półki na pewno bliżej do doskonałości. Dla mnie jednak nic nie zastąpi prawdziwego dźwięku, strun, pudła rezonansowego w pianinie klasycznym.

Osobiście, do nauki gry polecam pianina klasyczne, akustyczne. Zwłaszcza dzieciom,  u których co dopiero zaczyna kształtować się wrażliwość muzyczna oraz technika gry. Rozumiem jednak wygodę jaką dają pianina cyfrowe. Dla mnie wybór jest jasny i oczywisty, ale to Ty dokonujesz wyboru.
W moim poradniku stworzyłem film, gdzie zestawiłem obok siebie pianino akustyczne i pianino cyfrowe. Oba instrumenty kosztują podobne pieniądze. Zachęcam do obejrzenia. Pobierz poradnik w prawym okienku i sam oceń, które bardziej Tobie odpowiada. Życzę miłego oglądania!

P.S. Przeczytaj opinię rodziców, którzy zdecydowali się zmienić pianino cyfrowe na akustyczne

Witam na mojej stronie!

 

Jak kupić używane pianino?

jak kupić używane pianino

Wszystkie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z kupnem pianina znajdziesz w moim darmowym poradniku. Wpisz swoje Imię i adres email a wyślę Tobie poradnik.
projekt i wykonanie: www.nado.pl